Dracula polyphemus
Synonim: Masdevallia polyphemus Luer.
Występowanie:
Ekwador. Rośliny spotyka się w wysokopiennych, górskich lasach deszczowych, w wiecznych chmurach, w prowincji Pichincha w zachodnio-środkowym Ekwadorze. Rosną na wysokościach ok. 2000 m, powyżej Chiriboga, pomiędzy Quito i Santo Domingo. Choć występowanie jest ograniczone do stosunkowo niewielkiego obszaru, to jest rośliną dość popularną.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 35°C i 1°C. Średnia wilgotność waha się od 60% zimą do około 80% latem i jesienią. Opady od 18 mm w styczniu-lutym do 173 mm w październiku. Średnie temperatury (dzień/noc) od 26,7/11,7°C w styczniu do 25,6/13,2°C w listopadzie. Okres kwitnienia: Sporadycznie od maja do listopada.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to średni do dużego, tworzący kępy epifit sympodialny o grubych korzeniach.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwa ma 3-6 cm długości. Gruba, prosta, łodygowata pseudobulwa jest otoczona 2-3 luźnymi, rurkowatymi osłonkami.
Liście:
Liść ma 12-25 cm długości, wliczając w to mało wyraźny ogonek liściowy o długości 2-4 cm. Pojedynczy, wyprostowany, nieco skórzasty liść wyrasta na szczycie krótkiego pędu. Jego eliptyczna blaszka ma 3-5 cm szerokości, jest lekko wachlarzowata, wzdłuż nerwu środkowego ma wybrzuszenie na spodniej stronie, jest ostro zakończona, a jej dolna część stopniowo zwęża się, tworząc przy podstawie podłużnie złożoną szypułkę.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 10-12 cm długości. Wysmukła, purpurowa szypułka wyrasta blisko podstawy pseudobulwy i układa się poziomo lub zwisa. Kwiaty pojawiają się kolejno w kilkukwiatowym gronie na szczycie każdego pędu kwiatowego. Każdy kwiat ma szypułkę o długości 1,5-2,0 cm i ciemnozieloną zalążnię o długości 0,7 cm.
Kwiaty:
Kilka na kwiatostanie. Rozpostarte kwiaty, jedne z najbardziej zadziwiających w ramach tego rodzaju, mają płatki okółka zewnętrznego gęsto pokryte brązowawo-kasztanowymi kropkami i krótkimi włoskami. Te kropki zlewają się w kierunku wierzchołków i obrzeżeń, pozostawiając środek płatka mniej lub bardziej zielonkawo-biały. Każdy płatek okółka zewnętrznego jest zakończony długim, wysmukłym, sztywno sterczącym, kasztanowym ogonkiem. Płatki okółka wewnętrznego mają kolor kości słoniowej i są poznaczone brązowymi plamkami. Warżka jest śnieżno-biała, a prętosłup zielonkawo-biały. Trójkątny do jajowatego płatek grzbietowy ma 3 cm długości, 2,2 cm szerokości i u podstawy jest połączony z płatkami bocznymi na długości 1 cm, tworząc szeroko rozpostarty kwiat. Wierzchołek jest ostro zakończony i przechodzi w wysmukły, prosty ogonek o długości 7-8 cm. Boczne płatki zewnętrzne są ukośnie jajowate do trójkątnych, mają ok. 3 cm długości, 2,5 cm szerokości i są połączone przy podstawie na długości ok. 1,8 cm, tworząc poprzecznie podłużną blaszkę z szerokim, płaskim lejkiem. Dość ostro zakończone końce bocznych płatków zewnętrznych zwężają się, tworząc długie, wysmukłe ogonki podobne w kolorze i wielkości do ogonka przy płatku grzbietowym. Płatki okółka wewnętrznego mają kształt jajowaty do łyżeczkowatego, 0,65 cm długości, 0,3 cm szerokości, a ich końce są zaokrąglone. Łyżeczkowata warżka ma długość 1,3 cm i szerokość 1,2 cm. Epichile ma kształt poprzecznego trapezu, 1 cm długości, 1,2 cm szerokości, jest płytko-wklęsłe z licznymi nieco wypukłymi żyłkami, które rozchodzą się ze środka na zewnątrz. Podłużne hypochile ma około 0,5 cm długości, 0,4 cm szerokości, rozwarte brzegi, szczelinę na środku oraz wklęsłą podstawę, która jest połączona z podstawą prętosłupa. Prętosłup jest półcylindryczny, ma około 0,6 cm długości i grubą podstawę o długości 0,4 cm.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |